"Hudba je nehmotná věc, která dělá hmotné změny."

ČLÁNEK - KDY a JAKÉ pořídit dětem piano

19. listopadu 2015 v 22:52 | Ed |  Hudební ČLÁNKY
KDY a JAKÉ POŘÍDIT PIANO, KONCERTNÍ KŘÍDLO či KLÁVESY?
Čím dříve, tím lépe:)

Zpočátku může být někdy pro dítě náročné "udržet se" a pochopit, že je třeba se k pianu chovat křehce. Pro tyto případy je velmi vhodné mít připraveno poblíž piana nějakou věc (hudební nástroj), kde dítě může svou potřebu intenzivních úderů ukojit. Případně mu můžeme ukázat tleskání, pleskání, dupání jako alternativu pro razantnější muzicírování.
Sami opakujeme názorné ukázky toho, že na piano se hraje jemně a do bubnu (polštáře, boxovacího pytle, ... ) můžeme použít i větší sílu. Snažíme se děti vést k šetrnosti k nástrojům a vzájemné ohleduplnosti k sobě i ke všem přítomným.


Dítě vnímá zvuk i před narozením a je velká zábava objevovat souvislost zmáčknutí a následného zvuku. Děti si tak nejen rozvíjejí svobodnou hudební představivost, ale i procvičují motoriku. Existují výzkumy (Mozartův efekt), že studenti, kteří pravidelně hráli na piano, dosahují lepších výsledků než studenti, kteří na piano nehrají. Při hře na piano se zapojují obě hemisféry a dochází k jejich propojování, což je velmi dobrým předpokladem pro následné učení se čehokoli.


Děti zpočátku nepotřebují žádného jiného učitele než na ukázání základního zapnutí, vypnutí, ovládání hlasitosti, hraní na klapky (pedál) a šetrnosti chování se k nástroji. Potřebují si svobodně objevit všechny možnosti nástroje. Stačí se na ně podívat při objevování nástroje a je na první pohled vidět, že nepotřebují nikoho jiného než sebe k tomu, aby jim říkal, co mají zkusit a jak. Sami zkoumají to, co je zajímá nejvíc a tím se také nejvíc učí.


PIANO (=KLAVÍR, PIANINO) cena od 30 000 Kč, starší i levněji
versus
KLÁVESY(KEYBOARD) cena od 5 000 Kč YAMAHA
Ideální je mít obojí:), avšak velkou roli hraje často praktičnost.
Oba nástroje nabízejí jiné možnosti práce se zvukem a rytmem.
- Piano nabízí možnost vnímat tón v celém jeho spektru - tón vzniká kmitání struny a šíří se ozvučnou skříní klavíru a ozvučnou deskou
- Klávesy mají zvuky elektronické - tón se šíří elektrickými obvody a reproduktory


Mezistupněm mezi klavírem a klávesami je DIGITÁLNÍ PIANO - cena od 10 000 Kč.


Kromě toho, že klávesy zabírají méně prostoru, lze také upravovat hlasitost či připojit sluchátka, což umožní každému umělci dopřát si tolik hudby, kolik potřebuje, aniž by při tom obtěžoval své okolí. Na klávesách můžeme experimentovat s barvou tónu, transponovat si píseň do jiné tóniny nahrát si své umění i si pustit (transponovat) hudební podklad a do něj hrát, zpívat či obojí zároveň. Nejnovější klávesy mají již i výukové programy, které děti provedou celou skladbou a učí je hrát jednotlivé tóny - již je však neučí správné postavení ruky a prstůJ


Klávesy, které poslouží v začátcích i můžou vydržet na celý život, by měli mít:
- standardní velikost klapek
- dynamika úhozu (=hlasitost závisí na síle úhozu) až simulace kladívkové mechaniky
- rozsah 5 oktáv (61 klapek) od C do C
- USB vstup - pro přehrávání hudebních MIDI podkladů
- stojan
- pedál

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama