"Hudba je nehmotná věc, která dělá hmotné změny."

HUDEBNÍ CD - Amálka K.Třebická: Nešišlej (2013)

27. prosince 2015 v 21:15 |  Hudební CD

Nešišlej (2013)


obal alba

Logopedické písničky pro odvážné děti a jejich rodiče


Vtipné autorské album Nešišlej! Amálky K. Třebické je určeno nejen dětem, ale i dospělým posluchačům. Vzniklo na popud logopedky, ale nemá ambice odborného materiálu. CD Nešišlej! je míněno jako doplněk pro všechny malé děti k často tak úmornému procvičování případných problematických hlásek. Pro větší děti pak jako pomůcka pro srozumitelnější mluvu, což začíná být velký problém v posledních letech v současné zkratkovité e-kultuře. A pro všechny lidi bez rozdílu věku a rétorických schopností pro radost. Celé album je poctivě akustické, ve stylu crossover.

Velkou roli hrají na nahrávce texty, které jsou všechny, kromě tří (autor Miroslav Hanuš), z pera Amálky K. Třebické. Každý text je zaměřen na jedno problematické písmeno tak, aby opakovaným zpíváním písničky nebo její části docházelo k procvičování vybrané hlásky, ale velmi nenápadnou formou. Navíc za někdy drsnější slupkou najdete etický či ekologický rozměr. A jak vlastně vznikl záměr natočit takto zaměřené album vysvětluje autorka Amálka K. Třebická. "S dětmi pracuji mnoho let a za pochodu vznikaly různé písničky, část z nich vycházela každý měsíc asi 2 roky v časopise Informatorium. Ty si děti zpívaly i doma, až jedna maminka - logopedka přišla s tím, že některé z nich s úspěchem používá ve své praxi a jestli nechci složit další. "

----------------
Odborné vyjádření: Z mého pohledu klinického logopeda je album Nešišlej! vítanou pomůckou pro mou práci i pro rodiče. Forma písničky je skvělá pro nenásilné a přitom velice účinné procvičování jednotlivých problematických hlásek, výrazně napomáhá k fixaci správných mluvních návyků a zároveň děti přirozeně učí rytmizaci řeči. Texty Amálky K. Třebické jsou neotřelé a vtipné, občasné "těžší" slovo je vyvážené pro děti atraktivními tématy a přidanou hodnotou etického podtextu písniček. Rozhodně bych CD Nešišlej! všem rodičům i logopedům doporučila jako doplněk terapie či jen tak pro radost. Mgr. Iva Krčmářová - provozovatel nestátního zdravotnického zařízení Ambulance klinické logopedie
-----------------


Amálka K. Třebická ve studiu Budíkov nahrála řadu nástrojů - klavír, akordeon či metalofon. Samozřejmě si své písně i nazpívala a v několika písních uslyšíte i Viktora Dyka, vyznavačku slovenského folklóru Aničku Kučerovou nebo Amálčiny dcery. Ve studiu se objevili i další hosté - Hana Pecková (sólová operní pěvkyně a hlasový pedagog), Jan Ježek (bicí, perkuse), Johana Kučerová (violoncello) či Michal Vojáček (příčná flétna). I díky tomu nahrávka zní pestře nejen žánrově, ale i zvukově. Autorem obalu je známý výtvarník Martin Velíšek, který každou píseň v bookletu doplnil i obrázkem. "Dlouho jsem přemýšlela nad výtvarnou stránkou projektu, zkoušela různé návrhy, až najednou během okamžiku se v hlavě něco rozsvítilo a bylo to jasné - jestli by někdo uměl vystihnout náladu těch písniček podle mých představ, tak je to Martin Velíšek! Přestože takovéto zakázky odmítá a obaly a booklety vytváří jen pro "svoji" kapelu Už jsme doma, naše světy si okamžitě porozuměly a Martin velice rychle a s nadšením vytvořil fantastické obrázky." Pochvaluje si spolupráci Amálka K. Třebická.

02 Ďábelská
03 Folklorná
04 Strašidlácká
05 Jojová
06 Muzikantská
07 Zlobivá
08 Uvědomnělá
09 Mandelinková
10 Mravoučná
11 Příjemná
12 Konipasí
13 Odvykací
14 Kriminální
15 Poťouchlá
16 Katastrofická
17 Pošetilá

18 Zeleninová


Žonglování na deset

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama