"Hudba je nehmotná věc, která dělá hmotné změny."

HUDEBNÍ FILM - Na Vlásku

25. prosince 2015 v 21:32 | http://fanmovie.cz/tema/soundtrack/na-vlasku-tangled-%E2%80%93-soundtrack/ |  POHÁDKY

NA VLÁSKU (TANGLED) - SOUNDTRACK

Instrumentální část soundtracku dostal na starost jeden z dvorních skladatelů studia Disney, Alan Menken. Podílel se hudebně na některých disneyovkách od roku 1989, včetně např. Malé mořské víly, Aladina či Krásky a zvířete a Na vlásku je jeho nejnovějším projektem. Za ten si vyslouží jen samou chválu. Jeho hudba dodává snímku patřičnou atmosféru, která často překvapí tím, jak je temná. Při jejím poslechu si častěji vybavíte spíš nějakou drsnou fantasy, rozhodně ne rodinný animovaný film.

Samozřejmě nebudete ošizeni ani o optimistické tóny a veselé trylky. Ty ale přesto nejsou tak časté jako pompézní a majestátní tóny nahánějící husí kůži. Gradace je skvělá a ani jedna skladba nenudí. Nejlépe dopadla ta s názvem Kingdom dance, která nejprve zaujme muzikou jak vystřiženou z tradičních středověkých tanců, aby následně v polovině přepnula do dynamické a mrazivě krásné melodie s nádechem irských balad.
Klasické instrumentálky tvoří ale jen polovinu tohoto alba. Tou druhou polovinou jsou zpívané písně. Většina z nich krásně ladí s nezpívanou částí soundtracku, neboť mnohé motivy se zde prolínají a opakují v různých variacích. Hlasy všech dabérů jsou čisté a příjemné. Zejména pak je třeba zmínit vynikající výkon zpěvaček Mandy Moore a Donny Murphy. V podstatě všechny songy jsou nádherné a chytlavé, přesto se tu dá najít pár favoritů. Úvodní When will my life begin je plná hravosti, stejně tak je na tom téměř muzikálové číslo I´ve got a dream. Nejlepší je zaručeně výtečná záležitost I see the light, ve kterém se k Mandy Moore přidal herec Zachary Levi, jenž ani omylem nezůstal pěvecky pozadu. Jejich společný romantický duet si v nastávajím oscarovém klání zaslouženě vydobyl nominaci v kategorii nejlepší filmová píseň. Součástí některých songů jsou i dialogy z filmu, ale jsou jen krátké a není jich mnoho.
Pokud se vám nepodaří nalézt v kinech kopii s původním zvukem, budete o zážitek z písniček kvůli českému dabingu částečně ošizeni. Česká verze však není zas tak špatná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Texty navíc celkem odpovídají původnímu znění, takže se neztrácí jejich význam. Princeznu Lociku zdatně nazpívala Ivana Korolová, Helenu Vondráčkovou si užijete jako Mamá Gothel a Flynnovi propůjčil svůj hlas Ondrej Izdný, ačkoli jeho dialogy nadaboval Vojta Kotek. A písničku Something that I want, jež vyhrává během závěrečných titulků a kterou ztvárnila zpěvačka Grace Potter, si vyslechnete v české verzi pod názvem Chci jen to, co chciv podání Terezy Kerndlové.

Hodnocení: 100%

Tracklist:
01) When will my life begin (Mandy Moore)
02) When will my life begin (reprise 1) (Mandy Moore)
03) Mother knows best (Donna Murphy)
04) When will my life begin (reprise 2) (Mandy Moore)
05) I´ve got a dream (Brad Garret, Jeffrey Tambor, Mandy Moore, Zachary Levi, The Thug
Chorus)
06) Mother knows best (reprise) (Donna Murphy)
07) I see the light (Mandy Moore and Zachari Levi)
08 ) Healing incantation (Mandy Moore)
09) Flynn wanted
10) Prologue songs and score (Donna Murphy and Delaney Stein)
11) Horse with no rider
12) Escape route
13) Campfire
14) Kingdom dance
15) Waiting for the lights
16) Return to mother
17) Realization and escape
18) The tear heals (Mandy Moore)
19) Kingdom celebration
20) Something that I want (Grace Potter)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama